Gazi Üniversitesi'nin 'Fethiye Raporu' ortaya çıktı

Muğla’da son günlerde Fethiye Körfezinde yaşanan renk değişimiyle ilgili değişik iddialar gündeme geldi.

Gazi Üniversitesi'nin 'Fethiye Raporu' ortaya çıktı

Muğla’da son günlerde Fethiye Körfezinde yaşanan renk değişimiyle ilgili değişik iddialar gündeme geldi.

Gazi Üniversitesi'nin 'Fethiye Raporu' ortaya çıktı
05 Ağustos 2019 - 15:33

Muğla’da son günlerde Fethiye Körfezinde yaşanan renk değişimiyle ilgili değişik iddialar gündeme geldi. Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye atık su arıtma tesisi kapasitesinde ve arıtmasında her hangi bir sorun olmadığı açıklandı. Öte yandan Gazi Üniversitesinde görevli 7 Prof. Dr. tarafından Fethiye Körfezinde yaşanan renk değişimiyle ilgili rapor hazırlandığı ortaya çıktı. Hazırlanan raporda Fethiye Körfezinde yaşanan deniz kirliliği kaynakları 4 madde halinde sıralandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “körfeze kesinlikle arıtılmamış ve standartlara uymayan su verilmiyor” dedi.

Raporu 7 Prof. Dr. hazırladı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde son günlerde yaşanan Fethiye Körfezinde ki renk değişimleriyle ilgili Gazi Üniversitesinde 7 Prof. Dr. Rapor hazırladı. Kıyısal sularda su kalitesi parametrelerinin izlenmesi ve değerlendirmesi raporunun proje yürütücülük görevini Prof. Dr. Pelin Yıldırım, araştırmalarını ise Prof. Dr. Lale Balas, Prof. Dr. Hale Hopoğlu, Prof. Dr. Aysel Çağlan Günay, Prof. Dr. Ahmet Altındağ yaptı. Projenin danışmanlıklarını ise Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş ve Prof. Dr. Sinet Selmin Burak yaptı.  Kirlilik sebebi 4 madde de toplandı

Gazi Üniversitesinde görevli 7 uzman tarafından hazırlanan Kıyısal sularda su kalitesi parametrelerinin izlenmesi ve değerlendirmesi raporunda Fethiye Körfezinde yaşanan deniz kirliliği kaynakları 4 madde halinde sıralandı. Raporda kirlilik sebebinin birinci maddesi olarak Murt (Mersinli)deresinden dere tarafından taşınan tarımsal drenaj suyu ve arıtma sularının deşarj suyu, ikinci madde olarak, Körfez içerisinde ki diğer kanallar tarafından taşınan tarımsal drenaj suları, üçüncü madde olarak Arıtmaya bağlı olmayan yerleşim alanları ve tesisler, dördüncü madde olarak Fethiye Marine ve diğer teknelerden kaynaklanan kirlilik olarak belirlendi.

Hazırlanan bilimsel raporda ayrıca “Murt deresinin taşıdığı azot ve fosfor tuzları açısından zengin tarımsal deşarj suları ile birlikte doğrudan Fethiye Körfezine bırakılmaktadır. Murt deresinde ki kirlilik tek başına Fethiye iç körfezini etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Körfez içerisinde ki diğer kanallar, tüm ovaya ait tarımsal drenaj sularını her hangi bir arıtma ya da çökeltme olmadan doğrucu Fethiye iç körfezine taşınmaktadır. Murt deresi ve bahsi geçen kanallar körfezdeki başlıca kirlilik kaynağını oluşturmaktadır” denildi.  

Gazi Üniversitesinde görevli 7 uzman tarafından hazırlanan raporda ayrıca “Benzer bir şekilde Zeytin Adasında ve körfezin batısında bulunan yerleşimler, doğrudan atık su sistemine bağlı olmadıkları için başlıca kirlilik kaynaklarından birini, Fethiye Marina ve diğer teknelerden boşaltılan pissular ise diğer kirlilik kaynaklarını oluşturmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Gürün: 24 saat takip ediliyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün “ 2003 yılanda devreye alınan arıtma tesisinin mevcut tasarımı 22 bin 394m3/gün olarak yapılmış. Arıtmanın gerçekleştiği havalandırma havuz kapasitesi ikinci etapta düşünülerek 47bin 394 m³/gün olarak inşa edilmiştir. Arıtma tesisinde Özel Çevre Koruma Kurulunun belirlediği akredite laboratuvar tarafından yılda 12 defa numune alınarak analiz edilmekte. Atık su arıtma tesisi çıkışında ki suyun kalitesi bakanlığın ilgili mercilerince takip ediliyor. Tesiste sürekli atık su izleme sistemi bulunmaktadır. Deşarj edilen atık su anlık olarak analiz edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Bakanlık kesintisiz olarak 24 saat boyunca takip etmektedir. Sürekli atık su izleme sisteminde sınır değerlerinin aşılması durumunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yetkililerince cezai işlem uygulanmaktadır. Bu güne kadar her hangi bir olumsuz olay yaşanmadığı gibi cezai bir işlemde uygulanılmamıştır” dedi.

Başkan Gürün “Burada su körfeze verilmeden önce Ultroviyoleden geçiyor. Bundan sonra klorlanma yapılıyor. Klor miktarı da ölçülerek konuluyor. Daha sonra Çevre Bakanlığının kurduğu tesisten geçiyor. Otomatik olarak standartlara uygun atık su elde edip etmediğimizi tespit ediyor. Ondan sonra biz suyu körfeze veriyoruz. Dolayısıyla körfeze kesinlikle arıtılmamış ve standartlara uymayan su verilmiyor. Bu konuda vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Ölüdeniz arıtma tesisi yatırımımız gibi çevreci ve Muğla’mızı koruyan hizmetlerimizi uygulamaya geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum