Akşener'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı

Partisinin grup toplantısında konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) seçimine ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.


Akşener'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı

Partisinin grup toplantısında konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) seçimine ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "partiler arası mutabakat arayışına" davet eden Akşener, "Yandaşlarınız, borazan medyanız sizi kurtaramaz. Ya kendinizi yenileyeceksiniz ya da yenile yenile gideceksiniz" diye seslendi.

"Masallar karın doyurmuyor Sayın Erdoğan. Liyakatli bir ekibi ekonominin başına getirin, bizi dinleyin" diyen Akşener konuşmasının devamında, "Ben bunlara kulak asmam' diyorsanız, bilin ki Türk milleti çaresiz değildir. AK Parti için o malum beste çalınıyor, kış geliyor, yani Winter is coming" ifadelerini kaydetti.

Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle:

"Parti ayrımı yapmadan sinir uçlarıyla oynayan tavırlara rağmen milletimizin gösterdiği olgunluk her türlü takdirin üzerindedir. 

Özellikle 31 Mart'ta Cumhur İttifakı'na oy verip 23 Haziran'da kararını değiştiren vatandaşlarımız demiştir ki; 'Ben milletim. İrademle birini seçtiysem bunu kimse değiştiremez. Bugün Millet İttifakı'nın adayına hukuksuzca müdahale eden kişi yarın öbür gün bana da yapar.' Bu olgunluk 23 Haziran'da bir demokratik dayanışmaya dönüşmüş, milletimiz iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu bir kez daha ilan etmiştir. Bu seçimin kazananı hepimiziz ama az sayıda kaybedeni de olmadı değil. Onlar; mesela İstanbulumuza ihanet edenlerdir, şehri betona gömenler, İstanbul'dan haksız rant elde edinenlerdir, çalışmadan şehri haraca bağlayanlardır.

(Akşener'den İyi Parti milletvekillerine) Demokrasimize nefes oldunuz. Bu yürüyüş sıradan bir yürüyüş değildir. Biz üzerimize  kilitlenen kapıları kırarak geldik. Mikrofonu kapattıklarında yürekten haykırarak değildik. Elektrikleri kestiklerinde salonu gözlerimizdeki ışıkla aydınlatarak geldik. Bomba var, girmeyin dedikleri meydanları doldurarak geldik. Tehdidi, yalanı yendik. Ahlaksız manşetleri yendik. Biz bu günlere küresel odakları yabancı başkentleri turlayarak değil, Anadolu'yu karış karış dolaşarak geldik. Bu cesur kadroyla gurur duymamak mümkün mü. İyi ki varsınız.

Akşener'den Bahçeli'ye: Mitili İmralı’ya attılar; maskeler düştü

'Seçimin ülkemizi oyalamasına izin vermeyin' dedim. Ülkemizin gerçek gündemini konuşalım, elbette yarışalım ama mutfaktaki yangına çare aramaktan geri durmayın. İllet zillet diyerek gerçeğimizi perdelemek istediler. Çiftçimizi, esnafımızı, bakkalımızı teröristlikle itham ettiler. Ama sonunda ne oldu 23 Haziran kimin eğri, kimin doğru durduğunu gözler önüne serdi. İstanbul’a mitil atacağını söyleyenler bir baktık ki mitili İmralı’ya atmışlar. Maskeler düştü. Mağdurlar mağrur oldu, bilgeler akil adam oldu. Bir belediye başkanlığı adına teröristin ayağına gittiler. Bir cumhurbaşkanı televizyonda yarım saat bir terörist başının mektubunu şerh etti. Teröristi yerli ve milli ilan ettiler. 'Beka beka' dediler takaya binip İmralı’ya gittiler.

"Terörist başıyla görüşmeler derhal sonlandırılmalı"

Türk milliyetçilerini ocaksız sananlar kahrolsunlar.

Seçim geride kaldı. Her seçimden sonra seçmen ne mesaj verdi tartışmaları yapılır; 23 Haziran’da milletimizin mesajı öyle şifreli falan değil gayet açıktır. Milletimiz kavgayı bırakıp mutlu olmak istiyor. Tek adam rejiminin bir yıl içinde iflas ettiğini gördük. Yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanmasına son verilmeli. Kuvvetler ayrılığı kesin bir şekilde tesis edilmeli. Tek adam modeliyle Türkiye yönetilemiyor, yönetilemez. Bu ısrarın ülkemize verdiği zarar ortada. Türkiye’nin acilen normalleşmeye ihtiyacı var. Terörist başıyla görüşmeler derhal sonlandırılmalı. Yeni bir açılım, saçılım sürecine kesinlikle teşebbüs edilmemeli. Ekonomi bakanı derhal görevden alınmalı. Sayıştay raporuyla tespit edilen bütün yolsuzluklar için yargı yolu açılmalı. Ak Parti yetkilileri seçimlerden sonra demokratik tövbe edeceklerini söylemişler. Samimiyetlerini göstermeleri, bu ilk adımların bir an önce atılması gerekiyor.

"Ya kendinizi yenileyeceksiniz ya da yenile yenile gideceksiniz"

Biz siyaseti bir kan davası olarak görmüyoruz. Dün şunları bunları dediniz diye kenarda durmayız Türkiye'nin düze çıkması için Sayın Erdoğan’ı partiler arası bir mutabakat arayışına davet ediyoruz. Gerilimin düşürüldüğü, somut çözümlerin konuşulduğu bir sükûnet çağrısı yapıyoruz. Slogan atarak hamaset üzerinden sorunlarımızı çözemeyiz. Ülkenin koltuk hırslarına feda edilmesine razı olamayız. Erdoğan'ın yetkisini düşmanlıktan yana değil kardeşlikten yana kullanması kendi siyaset anlayışı için de önemlidir. Mevcut siyaset anlayışını sürdürürse bir daha seçim kazanamayacağını fark etmiş olmalıdır. Ülkeye verdiği hasarın hiç değilse bir kısmını tamir etmesi kendisi için de iyi olacaktır. Türk milleti çaresiz ve çözümsüz olmadığını biliyor. Bu düzen devam edecek değil, ya düzelteceksiniz ya da millet sizi tasfiye edecek. Yandaşlarınız, dalkavuklarınız, borazan medyanız sizi kurtaramaz. Ya kendinizi yenileyeceksiniz ya da yenile yenile gideceksiniz.
17 yılda 2.3 trilyon dolar bütçe, 70 milyon dolar özelleştirme kullandınız. Yol da mı yapmayacaktınız. O kaynakları israf etmeseydiniz Türkiye bugün bu halde olur muydu? Masallar karın doyurmuyor Sayın Erdoğan. Liyakatli bir ekibi ekonominin başına getirin, bizi dinleyin.

"Winter is coming"

Ben bunlara kulak asmam diyorsanız bilin ki Türk milleti çaresiz değildir. AK Parti için o malum beste çalınıyor, kış geliyor, yani Winter is coming. Aslında ben giderayak milletle helalleşmesi için atmaları gereken adam için söyledim.

Eski aktörler tasfiye oluyor. Tarihiyle, değerleriyle barışık kadrolar geliyor. Mutlu millet güçlü devlet hedefimize ulaşmak için iyi parti saflarına davet ediyorum. Bu güne kadar hangi parti olduğumuzun bir önemi yok. Türkiye iyi olsun, çok daha iyi olsun diye gelin hep beraber yürüyelim diyoruz. Bundan böyle kimse sandığı tekmelemeyi aklının ucundan bile geçiremeyecek, kimse milli iradeyi gasp edemeyecek. Çünkü biz varız, karanlığı dağıtan güneşiz, Süleymaniye’de ezanız, Biz Türkiye’yiz, biz gururla ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyebilenleriz. Biz İyi Parti’yiz, dünyaya bir kez daha demokrasi dersi veren büyük Türk milletine selam olsun. Artık biz varız, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve Türkiye iyi olacak, Allah yar ve yardımcımız olsun."