İstanbul'da yeni bir deprem daha oldu...

İstanbul'da yeni bir deprem daha yaşandı. Saat 13:59'da meydana gelen depremin merkez üssü Kandilli Rasathanesi tarafından yine Silivri açıkları olarak ifade edildi.

İstanbul'da yeni bir deprem daha oldu...

İstanbul'da yeni bir deprem daha yaşandı. Saat 13:59'da meydana gelen depremin merkez üssü Kandilli Rasathanesi tarafından yine Silivri açıkları olarak ifade edildi.

İstanbul'da yeni bir deprem daha oldu...
26 Eylül 2019 - 14:45

İstanbul, bir kez daha şehrin tamamında hissedilen bir depremle sarsıldı. İlk olarak Avrupa Sismoloji Merkezi'nden gelen açıklamada depremin büyüklüğü 5,9 olarak açıklandı. Depremin büyüklüğünü Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 5,8; Kandilli Rasathanesi ise 5,7 olarak açıkladı.

Kandilli Rasathanesi 13.59'da meydana gelen depremin merkez üssünün Silivri açıkları, derinliğinin de 12 kilometre olduğunu duyurdu. İstanbul’daki 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından en küçüğü 2.0, en büyüğü 4.2 büyüklüğünde onlarca artçı deprem meydana geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan depremde 8 kişinin hafif yaralandığını söyledi. Silivri Devlet Hastanesi tedbir amaçlı tahliye edilirken İstanbul Valiliği ilk ve orta derece okulları tatil etti, çok sayıda plazada çalışanlar evlerine gönderildi.

Bazı binalarda hasar oluştu

Deprem sırasında  Kuzey Anadolu fay hattına en yakın yerleşim yerlerinden Avcılar'da Merkez Camii'nin minaresi yıkıldı; Beyoğlu'nda bir bina mühürlendi, Şirinevler, Sultangazi ve Eyüp Sultan'daki üç binada hasar meydana geldi. Bahçelievler Belediyesi sosyal medya hesabından  AFAD'ın yan yattığını söylediği binada yalnızca sıva çatladığı olduğunu açıkladı. Ayrıca Biruni Üniversitesi karşısında yer alan tarihi İstanbul surlarında da kısmi bir çökme yaşandığı ifade edildi.

Depremin, döngülerle tekrarlanan ve 1999 Gölcük depreminden sonra beklenen büyük İstanbul depreminin riskini azaltıp azaltmadığı da tartışma konusu oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi profesörü  Okan Tüysüz, "Bu depremin fay hattının enerjisini azaltması söz konusu değil, çünkü depremler logaritmik olarak değişirler. Yani 4.5’lik bir depremden 31 tane olursa 5,5’luk depremi, bin tane olursa da 6.5’luk bir depremi engeller. Onun enerjisini boşaltır. Dolayısıyla olan bir depremin büyük bir depremi engellemesi ya da onun olmasını engellemesi gibi bir durum söz konusu değil" dedi. 

Deprem Sakarya, Kocaeli, Yalova ve  Eskişehir'de de hissedildiği kaydedildi. 80 AFAD uzman İstanbul'a sevk edildi. Artçılar devam ediyor

5.8 büyüklüğündeki depremin ardından artçılar devam ediyor. Avrupa Sismoloji Merkezi’nin verilerine göre artçı depremlerin gerçekleştiği saatler ve büyüklükleri şöyle:

14:08 - 3.1
14:11 - 3.3
14:16 - 2.7
14:19 - 3.2
14:23 - 2.1
14:26 - 4.2
14:29 - 3.0
14:31 - 3.0
14:34 - 3.2
14.35 - 2.1 
14.42 - 2.5
14.45 - 2.0
14.51 - 2.1
14.53 - 2.0 
15.00 - 2.2
15.04-  2.7
15.17 - 3.7
15.58 - 3.5​​​​​​​

İmamoğlu: AKOM teyakkuzda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu deprem sonrası yaptığı açıklamada, "Marmara Denizi Büyükçekmece açıklarında 12 km derinlikte 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Tüm bölgeye geçmiş olsun, AKOM teyakkuz halinde, can ve mal kaybına dair herhangi bir bilgi ulaşmış değil" dedi. 

AFAD Daire Başkanı: 4,5 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir 

AFAD Daire Başkanı, "Bugün yaklaşık 14:00’de geçen gün Silivri’de yaşadığımız Kuzey Anadolu Fayı olarak isimlendirdiğimiz fay üzerinde yine bir deprem meydana geldi. Bu 5.8 büyüklüğündeki depremin derinliği yaklaşık 7 kilometredir. Bu depremin artçıları olacaktır. Hasarlı binalar varsa kesinlikle içeri girmeyin. AFAD Başkanlığı tarafından hasarlar tespit ediliyor. Orta Marmara sırtı üzerinde bu deprem meydana geldi. Bugünkü deprem salı günü olan depremle aynı fay hattı üzerinde gerçekleşti. Şu anda kadar 4 artçı meydana geldi" diye konuştu. 

Kızılay Genel Başkanı, "Bu deprem Marmara'da beklediğimiz büyük deprem fayında oldu. Orta büyüklükte bir deprem ve bir iki hafta bu hatta artçılar (4 ve üzeri) sürebilir. Yerkabuğunu kırabilecek bir enerji oluşturabileceğinden hasarlı ve riskli binalardaki vatandaşlarımızın evlerini terk etmesi gerekiyor" dedi.

İstanbul Valiliği'nden açıklama

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanlığı (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Marmara Denizi (Silivri açıklarında) bugün saat 13.59’da 5.8 Mw büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Meydana gelen deprem sonrasında saat 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.
Bütün birimlerimiz depremin ilimizdeki etkilerini yakından takip etmektedir." denildi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Can kaybı olmaması tesellimiz" açıklaması yaptı. 

GSM operatörleri çalışmadı, Şirinevler'de bir bina yan yattı

İstanbul'un tamamında hissedilen deprem sonrası kısa süreli olarak GSM operatörleri çalışmadı. Panik yaşayan vatandaşlar Taksim Meydanı'na çıktı. Okullar tahliye edildi.

Levent plazalar bölgesinde çok sayıda ofis çalışanı mesaisini erken bitirdi. Bazı binalar güvenlik görevlilerince boşaltılarak içeri girişler güvenlik gerekçesiyle durduruldu. Avcılar'da Merkez Camii'nin minaresi yıkıldı. Şirinevler'de yan yatan bina boşaltıldı. Beyoğlu'nda bir bina mühürlendi. Sultangazi ve Eyüp Sultan'da iki binada hasar var.

Prof. Dr. Sözbilir: 6.9 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fay üzerinde deprem oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Avcılar, zemini çürük yerlerde AFAD yetkililerine bilgi verilmeli. Bağımsız bir deprem. Fayın başka bir noktası kırılmış olmalı. Şu anda kırılmakta olan parça 50 kilometre uzunluğunda. Bundan sonra artçı şoklar devam edecektir.  6.9 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fay üzerinde deprem oldu. İstanbul'un güneyinde parça henüz kırılmış değil” diye konuştu.

Prof. Dr. Tüysüz: Fay hattının enerjisini azaltmak söz konusu 

İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Marmara 20 yıldır deprem beklentisi olan bir bölge. 4.7’lik bir depremin ardından artçılar sürerken bugünkü deprem meydana geldi. Bunun arkasından da şu ana kadar 4-5 tane artçı meydana geldi. Bunlardan en büyüğü de 4.3 büyüklüğünde. Bunun arkasından 5’e kadar varan artçı depremlerin olması gerekir. Bunlar kısa sürede olabileceği gibi zamana da yayılabilir. Üzerinde deprem beklentisi olan fayın ve çevresindeki fayların meydana getirdiği bir deprem. Bu açıdan da özellikle merak edilen geleceğe yönelik nasıl bir seyir izleyecek sorusunun net bir cevabı yok. O yüzden bu deprem aktivitesini izlememiz gerekiyor. Hangi fay tarafından yaratıldığına dair gözlem evlerinden yayınlanacak bilgileri beklemek lazım. Fay hattının enerjisini azaltmak söz konusu değil çünkü depremler logaritmik olarak değişirler. Yani 4.5’lik bir depremden 31 tane olursa 5,5’luk depremi, bin tane olursa da 6.5’luk bir depremi engeller. Onun enerjisini boşaltır. Dolayısıyla olan bir depremin büyük bir depremi engellemesi ya da onun olmasını engellemesi gibi bir durum söz konusu değil" ifadesini kullandı. (t24.com.tr)

SON DEPREMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...

DAHA ÖNCESİNDE DE 3.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM MEYDANA GELMİŞTİ

Silivri açıklarında saat 10,32'de 3,6 büyüklüğünde deprem oldu.

Deprem Silivri ve çevresinde hissedildi.

AFAD, depremin yerin 7.78 kilometre derinlikte meydana geldiğini açıkladı.

Deprem nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum